E-Keyless - sklep internetowy
Kradzież na walizkę

Czym jest kradzież na walizkę, jak się przed nią chronić i co ma wspólnego systemami bezkluczykowymi 

Wyobraźcie sobie sytuację, w której po długim oczekiwaniu na wymarzony urlop wyjeżdżacie na wakacje z rodziną i tracicie auto. Wraz z nim odjeżdżają Wasze wakacyjne plany, oczekiwany od dawna urlop, być może jakieś osobiste rzeczy pozostawione we wnętrzu. W zamian pozostaje stres i myśl o tym jak zorganizować powrót do domu, jak się z tym wszystkim zabrać i co kupić bo powrocie, bo przecież pilnie potrzebujecie auta żeby dotrzeć do pracy. Pamiętajcie przy tym, że kupno kolejnego samochodu wymaga czasu: na obejrzenie, porównanie oferty dealerów, jazdy próbne. Pośpiech nie będzie tutaj dobrym doradcą. Pewnym sytuacjom zdecydowanie lepiej zapobiegać zawczasu. Kradzieżom na walizkę, wbrew pozorom, również jesteśmy w stanie zaradzić ale zanim o tym –wyjaśnijmy może w skrócie na czym proceder ten polega i dlaczego ma ścisły związek z każdym bezkluczykowym systemem.

System bezkluczykowy Keyless – co to jest?

System bezkluczykowego dostępu, jak np. Keyless to nowoczesna technologia stosowana przez producentów aut, której działanie opiera się na banalnie prostej metodzie. W momencie gdy pociągamy za klamkę auta, układ centralny wysyła sygnał do pilota, nazywany często "zapytaniem do kluczyka". Po odebraniu sygnału przez kluczyk, udzielana jest "odpowiedź" i przesyłana falami z powrotem do auta. Taka "wymiana korespondencji" skutkuje zezwoleniem na otwarcie drzwi. Systemy Keyless analogicznie zachowują się w sytuacji gdy chcemy uruchomić samochód - naciskając przycisk "Start" generujemy kod, który wysyłany jest do klucza a ten zwraca komunikat, dzięki czemu nasze auto odpala. Kluczyka nie musimy trzymać w ręce, nie musimy do niczego go przykładać. System Keyless wykrywa go do pewnych odległości, także wystarczające jest przechowywanie go w kieszeni, teczce czy na garażowej półce.

No dobrze, ale co z zamykaniem samochodu posiadającego taki bezkluczykowy system? Tutaj stosowane są już różne rozwiązania. Niektóre auta zamkniemy dotykając niewielki czujnik umieszczony na klamce, inne zamkniemy wciskając tradycyjny przycisk, a jeśli zapomnimy i oddalimy się od samochodu to on sam wykryje brak kluczyka w pobliżu i zamknie drzwi.

Wygoda korzystania z samochodów wyposażonych w system bezkluczykowy jest niezaprzeczalna, ale posiadają one jedną znaczącą wadę w postaci wątpliwego bezpieczeństwa takiego auta. W przeciwieństwie do klasycznego pilota, w którym sygnały radiowe wysyłane były tylko po naciśnięciu danego guzika, tutaj mamy do czynienia z emitowaniem fal nieustannie. To właśnie dlatego zbliżając się do auta zaczyna ono zauważać kluczyk i "traci go z oczu", gdy oddalamy się od pojazdu. Fale i sygnał emitowane z kluczyka nieprzerwanie otworzyły "furtkę" dla złodziei. Kod, mówiąc najprościej, jest ciągle narażony na jego bezproblemowe przechwycenie. Czy to oznacza, że przed kradzieżą z użyciem walizki nie da się ustrzec? Nic bardziej mylnego! Odpowiedź znajdziesz w dalszej części.

Kradzież na walizkę – jak się odbywa?

Powiedzmy może kilka słów o tym jak wygląda kradzież na walizkę. Przede wszystkim wymaga to obecności dwóch złodziei, którzy będąc w posiadaniu dwóch urządzeń elektronicznych z łatwością przechwycą sygnał będący pomiędzy kluczem a samochodem (jako ciekawostkę dodamy, że ów urządzenie można kupić za około 1000 zł). Cały proceder wygląda następująco:

  • złodziej A podchodzi do auta i łapie je za klamkę, co powoduje, że samochód wysyła sygnał z zapytaniem o klucz. Sygnał ten zostaje przechwycony przez złodzieja urządzeniem elektronicznym (tzw. walizką), a następnie zostaje przesłany do walizki drugiej, posiadanej przez złodzieja B
  • złodziej B rozpoczyna w tej chwili namierzanie kluczyka aby móc przekazać mu przechwycony wcześniej sygnał. Warto dodać, że nie musi on nawet znajdować się w bliskiej odległości bo urządzenia przechwytujące fale potrafią działać na dystansie średnio 400 metrów.
  • gdy złodziejowi B udaje się zlokalizować kluczyk, odbiera od niego kod zwrotny i przesyła go z powrotem do walizki złodzieja A, który finalnie otwiera auto i uruchamia silnik.

Jak widzicie - kradzież samochodu z systemem Keyless nie jest dla złodzieja ani skomplikowana, ani kosztowna. Zakup dwóch walizek i kilkanaście sekund na ogół wystarczy, aby nasze auto zniknęło. Uprowadzenie auta odbywa się bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji fizycznej, nie ma konieczności zbicia szyby, czy wyłamywania zamka - wszystko przebiega po cichu. Na szczęście istnieją skuteczne zabezpieczenia kluczyków keyless, dzięki którym będziesz mógł być spokojny o los swojego auta.

Jak się chronić przed kradzieżą na walizkę?

Istnieją różne sposoby, dzięki którym unikniesz kradzieży na walizkę. Pierwszy z nich może zrobić każdy z Was we własnym zakresie. Jeśli w swojej szafce kuchennej posiadasz kawałek folii aluminiowej to możesz po prostu odciąć kawałek i zawinąć w nią posiadany kluczyk. To skuteczna i zdecydowanie najprostsza ochrona keyless, ale czy takie rozwiązanie na pewno będzie komfortowe w codziennym użytkowaniu? Naprzemienne rozwijanie i pakowanie wymagać będzie od Ciebie posiadania raczej sporej ilości folii, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Zawsze możesz umieścić w niej kluczyk zapasowy jeśli nie jest używany na co dzień (zdecydowanie lepiej zapewnić mu taką osłonkę, niż nie zapewnić żadnej).

My jednak polecimy Ci coś zupełnie innego, a mianowicie etui na kluczyki keyless, które doskonale zabezpieczą przed niepożądanym przechwyceniem kodu. Takie rozwiązanie wydaje się nie tylko najrozsądniejsze, ale też najbardziej praktyczne, ponieważ z łatwością włożycie je do kieszeni spodni lub torebki. Opcjonalnie przygotowaliśmy też pudełka keyless, w których umieścicie jeden klucz lub kilka, w zależności od potrzeb.

Obie wskazane powyżej grupy uważane są za najbardziej praktyczne i najprostsze sposoby służące bezpieczeństwu. Nie musimy dzięki nim ingerować w elektronikę auta i ryzykować, że coś podczas modyfikacji może nie pójść pomyślnie. Stosowane obecnie w autach systemy są mocno zaawansowane pod względem technologicznym, a nieautoryzowana ingerencja doprowadzić może niestety nie tylko do utraty gwarancji na samochód, lecz co gorsze do poważnych problemów z późniejszym użytkowaniem.
Pamiętajcie, że poczucie bezpieczeństwa i brak obaw o kradzież przekłada się na jeszcze większą satysfakcję z posiadania auta bezkluczykowego. Nie mamy wątpliwości, że zaprezentowane na stronie sklepu zabezpieczenia keyless spotkają się z Waszym pełnym uznaniem. Zasada działania każdego z nich jest taka sama; dla Ciebie pozostaje jedynie wybór najbardziej właściwego etui na system bezkluczykowy - wedle indywidualnych potrzeb i preferencji. My natomiast zadbamy o jego błyskawiczną dostawę i Twoje pozytywne wrażenia. Zapraszamy.

 

Bestsellery

Pudełko Faradaya na kluczyki keyless do samochodu
Pudełko Faradaya na kluczyki keyless do samochodu
219,00 zł 160,00 zł
szt.
Etui zabezpieczające kluczyki Keyless do samochodu
Etui zabezpieczające kluczyki Keyless do samochodu
89,00 zł 49,00 zł
szt.
Metalowe etui na kluczyki samochodowe keyless
Metalowe etui na kluczyki samochodowe keyless
249,00 zł 189,00 zł
szt.
Pudełko aluminiowe na kluczyk samochodowy keyless
Pudełko aluminiowe na kluczyk samochodowy keyless
269,00 zł 229,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium